NLP – מה זה? ולמה שיטת הטיפול הזאת סוחפת אחריה מליוני אנשים ברחבי העולם?

NLP – מה זה? וכיצד הוא יכול להפוך את חייך לטובים יותר!

התפיסה הבסיסית הנחתה את מייסדי ה-NLP, היא שהדרך שבה אנחנו תופסים את המציאות והחוויות שלנו נובעות דווקא מהמבנים המחשבתיים הפנימיים שלנו. מייסדי השיטה באו עם מטרה מעט יומרנית שלשנים הוכיחה את עצמה – לקחת שליטה על הפעולות שלנו, על ההרגלים, על הרגשות ועל הדרך שבה אנחנו מגיבים לסיטואציות שתופסות אותנו. השיטה לא מעודדת את המשתתפים להמשיך ולחקור את הסביבה שלהם, אלא דווקא את עצמם – ומכאן נובעת המהפכניות. השיטה תפסה אנשים רבים לא רק במהפכניות שלה, אלא דווקא ביכולת שלה להשתמש בעקרונות שלה ולהתמודד עם העולם באמצעות כלים חזקים במיוחד.

קבלו סרטון של גל צחייק עם הסבר מעולה על מה זה NLP:

NLP מה זה וכיצד הוא יכול להפוך את חייך לטובים יותר

על ההיסטוריה של ה-NLP

את הנל"פ פיתחו צמד האמריקאים ריצ'רד בנדלר ופרופסור ג'ון גרינדר, בשנות השבעים של המאה העשרים. המטרה של השניים הייתה לפצח את המצוינות האנושית ולהבין למה חלק מהאנשים בעולם מגיעים להישגים מרשימים וחלק פשוט נותרים במקום. האמונה שלהם בסופו של דבר הייתה, שאם יבינו מדוע אנשים מצטיינים מצליחים בתחומם, יוכלו להבין את הדרך הנכונה לתקשורת אישית ובין אישית. בתקופתם חקרו את הפעילות וצורת החשיבה של כמה אנשים משפיעים במיוחד בעולם הנפש באותן השנים – ד"ר מילטון אריקסון (אבי ההיפנוזה המודרנית), ד"ר וירג'יניה סטיר (עובדת סוציאלית ומייסדת התרפיה המשפחתית), פריץ פרלס (מייסד פסיכולוגיית הגשטלט) וגריגורי בייסטון (אנרופולוג מפורסם ומצליח). על בסיס אותו המחקר פרסמו את השיטה שלהם וזו לשנים תפסה תאוצה והצליחה לסייע לאנשים רבים בתחומים מגוונים בינהם עולמות העסקים, הספורט, המכירות והמשמעת העצמית.

מעוררת שינוי של ממש!

שיטת ה-NLP כבר הביאה לשינוי של ממש בקרב אנשים רבים ברחבי העולם. השיטה מצליחה לגרום למשתמשים בה להיות יותר בטוחים בעצמם, להיות מלאי חמלה, להתגבר על פחדים, לפתח משמעת עצמית, ליצור פתיחות ודברים רבים נוספים. השיטה לא רק מלמדת אותנו שאפשר לשבור מחסומים, אלא נותנת לנו את הכלים הפרקטיים שיאפשרו לנו להתמודד עם הקשיים שנלווים לכך. משתמשי נל"פ ברחבי העולם מעידים על שינוי חיובי בחיים שלהם בעקבות השיטה ועלייה ביכולת שלהם להתמודד עם הקשיים שהחיים מביאים איתם בהרבה יותר קלות.

למה בעצם השיטה עוזרת כל כך?

ובכן, התשובה היא פשוטה. לעומת שיטות רבות שמלמדות אותנו להתמודד עם המציאות, הנל"פ מלמדת אותנו דווקא להתמודד עם עצמנו ועם תפיסת המציאות שלנו. לפעמים הקשיים לא מגיעים מבחוץ אלא דווקא מבפנים והתבוננות מלאת חמלה לנבכי הנפש שלנו, יכולה בהרבה מקרים לפתור חלק משמעותי מהבעיות בחיים שלנו.

מהן הטכניקות הכי פופולריות?

אז אחרי שהסברנו לכם קצת על היתרונות של השיטה, הגיע הזמן להסביר לכם על כמה כלים פרקטיים שהיא נותנת למשתמשים בה. מוכנים?

התגברות על חרדה חברתית

ל-NLP יש טכניקות רבות על מנת להתמודד עם חרדה חברתית. בשביל לעזור לכם להתחיל בשינוי, הנה לכם כמה שיטות שכדאי לכם להתחיל איתן:

 • שנו גישה – את הפחד שלנו בסופו של דבר אנחנו יוצרים. השלב הראשון והמשמעותי ביותר בהתגברות על הפחדים שלנו היא להבין מה הן אותן המחשבות שגורמות לנו להיכנס לסטרס. כשאנחנו מבינים את התהליך שבו הפחד נוצר, אנחנו קצת יותר חזקים מולו.
 • עבודה על שפת גוף ודיבור – הרגשות שלנו משפיעים על שפת גוף, אבל מה שאתם אולי לא יודעים הוא שגם שפת הגוף שלנו משפיעה על הרגשות שלנו. כלומר, באמצעות שינוי שפת הגוף והדיבור שלנו נוכל למעשה להעלות את הדימוי העצמי שלנו ולהתגבר על החרדה. נשמע מופרך? תנסו בעצמכם!
 • צאו לאט לאט מאזור הנוחות – בשביל להתמודד עם החרדה החברתית שלכם, תוכלו לשים את עצמכם בהדרגתיות מחוץ לאזור הנחות שלכם. חשיפה הדרגתית לפחד תלמד אתכם ואת המחשבה שלכם שאתם בטוחים גם בקרבתו.
 • יצירת עוגן – אפשרות מתקדמת היא ליצור לעצמנו עוגן שיעודד אותנו וירגיע אותנו בכל סיטואציה חברתית מלחיצה אליה ניכנס. בדומה למחשבות והתרגשות שעולה לנו בסיטואציות שונות, נוכל להתנות תגובה דומה בתוך עצמנו באופן מלאכותי. תחשבו על תנועה שמסמלת עבורכם משהו או מחשבה שמעוררת בכם תחושה מסוימת. בהתחלה צרו אותה ואת המחשבות שנלוות לה באופן מלאכותי, ולאט לאט תוכלו לשים לב שזה בא בטבעיות.
 • מדיטציה ודמיון – באמצעות מדיטציה נוכל להרגיע את עצמנו ולהעלות את הביטחון העצמי. בסביבה נינוחה ובטוחה נוכל להתמודד עם הפחדים שלנו ולדמיין סיטואציות מורכבות. כך, בהתמודדות עם הפחד במקום נינוח, נהיה בשלים יותר להתמודד עם הסיטואציה במציאות.
 • עבדו על העבר שלכם – מדובר בשיטה מעט יותר מורכבת. חשוב שנעבוד על האירועים המשמעותיים והמורכבים מהעבר שלנו בשביל לסגל לעצמנו ביטחון עצמי גבוה. עם זאת, מדובר בתהליך מסובך למדיי שלא פעם דורש תמיכה של אדם נוסף.

צפו בסרטון על "5 טכניקות להתגבר על חרדה חברתית וחוסר ביטחון – NLP"

אסטרטגיית וולט דיסני

אסטרטגיית וולט דיסני מבוססת על אופיו המיוחד של וולט דיסני שמבוסס על שלוש תכונות משמעותיות:

 • חולמנות – היכולת לחשוב בגדול ולרצות להגשים את הבלתי אפשרי.
 • מציאותיות – היכולת להתייחס למגבלות הפרקטיות ולהבין אותם.
 • ביקורתיות – היכולת להביע ביקורת על ההתנהלות של האנשים סביבו ואפילו על ההתנהלות של עצמו.

התיאוריה של נל"פ, שמבוססת על אופיו המיוחד של וולט דיסני נועדה לעזור לכם להגיע לדבר אחד פשוט – להגשים את החלומות שלכם. בשביל להגיע למטרה, לא תוכלו להיות רק חולמניים, רק מציאותיים או רק מבקרים. אתם חייבים לחשוב בגדול, לדעת להבין את המציאות ולהעביר ביקורת. בהיעדרה של אחת מהתכונות האלה, יהיה לכם קשה לרדוף אחרי החלומות הגדולים ולהגשים אותם. סדר הפעולות שלנו יהיה: חשיבה חולמנית ß מעבר למחשבה על נסיבות המציאות ß חשיבה ביקורתית על התוכנית שלנו ß חזרה לדמות החולמנית שחושבת בגדול ומציאת פתרון ß וחוזר חלילה.

צפו בסרטון הסבר מצוין של שחר כהן:

עבודה על דימוי עצמי נמוך

דימוי עצמי נמוך לא רק הופך אותנו לבן אדם שפחות כיף לבלות איתו, אלא גם לאדם שפחות נעים לו בתוך עצמו. המחסומים שנציב לנו, המחשבות השליליות והתחושות הרעות יהפכו אותנו למדוכדכים יותר וחסרי מעוף. בשביל לבנות דימוי עצמי גבוה, נעשה כמה דברים:

 • נתמקד ביתרונות שלנו ונפתח חשיבה חיובית.
 • ננהג כלפי עצמנו בחמלה.
 • נתמודד עם העבר שלנו באופן ראוי ועדין.
 • נדע להתמודד עם ביקורת מהסובבים אותנו וביקורת פנימית.
 • נעבוד על עצמנו – נתחיל בלשנות את ההתנהגות שלנו, נמשיך עם חמלה ורגישות כלפי עצמנו ונתקדם לכיוון ההגדרה העצמית המחודשת.

צפו בסרטונים נהדרים נוספים של שחר כהן העוסקים בשיפור דימוי עצמי:

ראפור – יצירת קשרים

לכולנו יש שיחות שזורמות ושיחות שלא. הסוד האמיתי הוא לדעת איך לקחת את המודל של השיחות הזורמות שלנו וליישם אותו גם בסיטואציות פחות נוחות. השיטה של הנל"פ למקרים כאלה היא פשוטה, ומתבססת על מכנה משותף. בסופו של דבר, כולנו אוהבים שיש אנשים שדומים לנו או שיש לנו איתם מכנה משותף. אמנם לא תמיד יהיה לנו מכנה משותף עם כל האנשים בעולם, אבל הראפור מלמד אותנו שיש לנו מכנה משותף עם תת מודע של כל אדם. בשביל ליישם את זה, כל מה שנצטרך לעשות הוא לחקות במידה מה את הפרטים הקטנים בשפת הגוף של האדם השני ולשדר אותם חזרה כלפיו. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בשפת גוף, דיבור, צורת מגע, כיוון המבט בעיניים ואפילו בשפה.

צפו בסרטון: איך ליצור ראפור (תקשורת וכימיה ) ללא מילים? טוני רובינס מדגים

סיגול חשיבה חיובית

זה לא סוד שחשיבה חיובית יכולה לעזור לכם להגשים את החלומות שלכם ולהפוך אתכם לאנשים שהרבה יותר כיף להיות איתם. חשיבה חיובית מעלה את הביטחון שלנו ואת תחושת העצמי ועוזרת לנו להתמודד עם השגרה הקשה והשיג את המטרות שלנו. אז איך בעצם עושים את זה? במקום המחשבות והתהיות השליליות שיש לנו בראש ("למה זה מגיע לי?", "למה זה תמיד קורה לי?"), נתעקש ונחליף אותן בתהיות וחשיבות טובות בהרבה. שאלות שיכולות להתאים ולפתח אצלכם חשיבה חיובית יהיו – "למה אני מחויב?", "באיזה דברים אני גאה?", "מה מלהיב אותי?" ושאלות רבות נוספות.

תרגול חמלה עצמית

לכל אחד יש את התכונות השליליות בעצמו שהוא לא אוהב. יכול להיות מדובר בדחיינות, עצלות, קנאה, כעס או כל דבר אחר. כמובן שתמיד נשאוף להמשיך ולהשתפר, אבל קיים צורך בסיסי בחמלה עצמית כלפי אותן ההתנהגויות שלנו. אנחנו בכל זאת אנושיים, אין שום סיבה לשפוט את עצמנו ולהיות יותר מידי קשים. הביקורת כמובן צריכה להיאמר וכמובן שחשוב להמשיך ולהשתפר, אבל כמו בכל דבר – יש את הדרך הנכונה לעשות את זה. תחשבו על הבוס המרושע שאמר לכם שהעבודה שעשיתם הייתה נוראה ואיומה. כמובן שהוא היה צריך לומר לכם שנעשתה טעות, אבל לא הייתם מעדיפים אם היה ניגש אליכם באדיבות, אומר לכם היכן שגיתם ומציע לכם דרכים פרקטיות איך להשתפר לפעמים הבאות? הקשיבו לעצמכם, קבלו את תכונות האופי השליליות שלכם בחמלה ונסו לעבוד עליהם באופן עדין ורגיש כפי שהייתם נוהגים בחבר.

הצלחה בדיאטה

תופתעו לגלות, אבל הכלים המיוחדים של ה-NLP יכולים גם לעזור לכם להוריד במשקל. לא מדובר כמובן בפתרון קסם, או "גלולת הרזיה", אלא בכלי שיעזור לכם להצליח בדיאטה שלכם. הסיבה שהדיאטה שלכם נכשלת היא פשוטה – העונג הרגעי של האוכל הטעים מתעלה על המחשבות שלכם על התוצאה הסופית. הפתרון כמובן יהיה, לקשר את האוכל המענג לתחושות של כאב ברמה הרגשית. דרך פשוטה למשל לעשות את זה, היא לדמיין את תחושת העונג שלכם לאחר הזלילה, לעומת התחושה שתהיה לכם אם תמשיכו באותה הדרך בחמש שנים הקרובות, בעשר ואפילו בעשרים או שלושים השנים הבאות.

התמודדות עם פחד מכישלון

הפחד מכישלון הוא הגיוני כמובן. לפעמים קשה לקחת צעד חדש, כי האפשרות שניכשל יכולה להטריד אותנו הרבה יותר מהמחשבה החיובית שנלוות לאפשרות שנצליח. דרכים להתמודד עם הפחד מהכישלון, נוגעות לצורך לקבל אותו ולהבין שהוא חלק משמעותי מהחיים שלנו. נוכל לשאול את עצמנו לאחר כישלון, מה אותו הכישלון לימד אותנו, נוכל להרהר בכישלונות העבר שלנו ולראות לאן הם הביאו אותנו ולשאול את עצמנו, אם עכשיו כשאנחנו מבינים שהכישלון הוא חלק מתהליך הצמיחה, אנחנו בשלים יותר להתחיל? משפטי מוטיבציה וסרטונים מעודדים אגב, יכולים לעזור לכם לאחר התהליך לשמר את החשיבה החיובית שלכם.

יצירת משמעת עצמית

משמעת עצמית חשובה לא רק בשביל להגיע להישגים שאנחנו רוצים, אלא גם בשביל לחזק את הדימוי העצמי שלנו. השיטה הפשוטה ביותר לחזק את המשמעת העצמית שלנו היא פשוט לצמצם זמנים.  בהתמודדות עם הרגל רע או עצלות, תציבו לעצמכם מראה למציאות. דמיינו את עצמכם נשארים עם אותו ההרגל או ממשיכים באותה הדרך לתקופת זמן ארוכה נוספת ותראו איך זה גורם לכם להרגיש.

איפה אפשר ללמוד על NLP?

על NLP תוכלו ללמוד במגוון קורסים אינטרנטיים בחינם או בתשלום, או בייעוץ עם מנטור בעל הכשרה בנושא. במפגשים שלכם תוכלו לבחור באלו נושאים להתמקד ועל אלו בעיות לעבוד. אל תצפו לתוצאה מיידית בעבודה שלכם – כמו בכל דבר, שינוי לוקח זמן ורק ההתמדה היא שתביא בסופו של דבר לשיפור. תהיו סבלניים ותתמידו בדרך שלכם – זה בסוף ישתלם.

הנה רשימה של כמה מקומות מומלצים:

השינוי בא מבפנים

עכשיו כשאתם מכירים קצת יותר את עולם ה-NLP, כל מה שנשאר לכם לעשות זה רק להתחיל ולהעמיק בו. לפני שאתם מתחילים בשינוי, חשוב שתבינו קצת אלו דברים בכלל הייתם רוצים לשנות – האם אתם חוטאים בעצלות? בגרגרנות? אולי דווקא הקשרים הבינאישיים שלכם טעוני שיפור? אין תשובה נכונה יותר או פחות, הכל תלוי באישיות המיוחדת שלכם. כשמיפיתם את הבעיות שלכם כמו שצריך, תוכלו להתחיל להעמיק בעולם המופלא הזה ולמצוא את עצמכם מחדש.

לקריאה נוספת

 • להרצאת מעולה של טוני רובינס מרשימה מוזמנים לצפות:
 • לאתר בית הספר הישראלי ל-NLP, מוזמנים להיכנס לקישור הבא.
 • לקריאה על הקשר בין NLP לספורט, היכנסו לקישור הבא.

שאלות נפוצות

מה זה NLP?

"ניתוב לשוני פיזיולוגי", טכניקת טיפול הכוללת מגוון מיומנויות פסיכולוגיות שיכולות לעזור לכם להשיג שינוי מחשבתי, להשפיע על התנהגויות… כתבתי על כך בפירוט מלא בפוסט.

כמה עולה קורס NLP?

קורסי NLP ברמת פרקטישינר ינוע בין טווח מחירים של 4,000 – 14,000 ש"ח. עם זאת ככל הנראה יש קורסים אינטרנטיים זולים יותר. למידע נוסף היכנסו לפוסט

איזה קורס NLP מומלץ לעשות?

קודם כל חשוב להבין שיש כמה רמות של לימודי והכשרות NLP, הרמה הבסיסית היא: NLP Practitioner, הרמה הבאה היא NLP Master practitioner והרמה הכי גבוהה היא: NLP trainer’s training. למידע נוסף היכנסו לפוסט.

תוכן עניינים

שתפו חברים!

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

תגובות

Picture of מערכת Kicky
מערכת Kicky

כאן תמצאו ה-כ-ל: בין אם אתם מחפשים לקרוא על סקירות למוצרים, המלצות לסרטים חדשים בקולנוע, סדרות מומלצות בנטפליקס, חידות לילדים ומבוגרים, משפטים יפים, מדריכים במגוון תחומים ועוד.

בעטו את השעמום!
אולי זה יעניין אתכם גם: