ספרות זולה

Pulp Fiction - 1994

154 דקות
צפו בטריילר לסרט ספרות זולה
ספרות הזולה כרזת הסרט
תוכן עניינים
• ז'אנר: דרמה, פשע
• בימוי: קוונטין טרנטינו
• מפיק: קוונטין טרנטינו ורוג'ר אווארי
• תסריט: אנדרי סקולה
• שפת הסרט: אנגלית

סקירה

על פשע, סמים ורוקנרול

היצירה הקולנועית המפורסמת של קוונטין טרנטינו, שהיא הרבה דברים אבל לא זולה. מה אין בסרט הזה? יריות, מוות, שיחות עמוקות על המבורגרים, ריקודים, סמים, אונס, מזוודה מסתורית ושירותים… ברוכים הבאים לעולם הפשע של לוס אנג'לס, המוצג פה באופן קומי ומעורר צחוק ומציג את הפושעים באור אנושי הגורם הזדהות עימם ועם המקום שהחיים הובילו אותם. לפעמים נראה שלמרות הניסיון והפוזה שהם משדרים כלפי החוץ, הם עצמם לא מבינים אם עשו את הבחירות הנכונות בחיים.

המזוודה המסתורית

העלילה מורכבת ממספר סיפורים שונים וכל אחד מהם מחולק לכמה חלקים שלא מופיעים בסדר כרונולוגי. כל אחד מהסיפורים נשזרים זה בזה וקשורים זה לזה בצורה מסוימת. במהלך הסרט, הצופה לומד/ת עוד על הסצנות שכבר הופיעו קודם, כשפרטים חדשים נוספים ונק' מבט של דמויות אחרות מופיעות. כמו כן, בסרט מופיעים כמה מוטיבים ואמצעים שונים המקדמים את העלילה, למשל השירותים, הכביכול "ציטוט" מספר יחזקאל או המזוודה. לדוגמה, בכל פעם שדמות יוצאת מהשירותים קורה משהו רע, שבדר"כ קשור ליריות ואיומי אקדח. אך אחד הדברים הכי מסקרנים בספרות זולה הוא התוכן של המזוודה המסתורית. חלק גדול מעלילת הסרט סובב סביב מזוודה שחורה השייכת למרסלוס וואלאס, ראש ארגון פשע, ששניים מאנשיו נשלחים לקחת אותה. כל דמות שפתחה את המזוודה התלהבה ממש ממה שמצאה שם, ותמיד בקע ממנה אור זהוב, מה שכמובן גורם לחשוב שהיא מכילה זהב. אך מה שנמצא במזוודה לא רלוונטי לעלילה ואף אחת מהדמויות לא זוכה בה, כל דמות עוברת את ה"גאולה" שלה בדרך פנימית, בעקבות אירועים שקרו לה ואנשים שהיא פגשה בדרך שגרמו לה להגיע לתובנות על דרך החיים שהיא חיה עד עכשיו.

כרוניקה של טוב ורע

העלילה עוסקת בכמה גיבורים ואנטי גיבורים, מדלגת בין טוב ורע, שואלת שאלות על מה זה טוב ורע והאם ניתן לכפר על העבר האפל, אפילו הממש אפל. טרנטינו גורם לצופה להזדהות שוב ושוב עם דמויות, שהן לפעמים לא "טובות" בכלל, לאחר שקורים להם דברים נוראיים. הצופה מוצא את עצמו מרחם על ראש ארגון פשע ועל האנשים שהוא שולח לרצוח אחרים ש"הסתבכו" איתו. ופה גם נשאלת השאלה; האם אדם שרצח אנשים בלי רחמים, יכול פשוט לעזוב כל מה שהוא עשה עד עכשיו ופשוט לפתוח בדרך חיים "טובה"? אי אפשר שלא להבין את הסביבה שהדמויות נמצאות בה, בהן מוות של אנשים כלל לא מזיז להם ומתקבל בהומור ואירוניה כדבר מובן מאליו, ומה שיותר חשוב זה להעלים את הראיות. בעולם שכזה, הדמויות בסרט מנסות להתקדם בחיים ולהינות מהם, כשהחיפוש אחר ריגושים עזים הוא בלתי נמנע, ובו בזמן מעמיד אותן בסכנת חיים.

דרך הצדיק לגאולה

אחד הציטוטים המפורסמים בסרט, שג'ולס לאמר אותו לקורבנותיו לפני שירה בהם למוות, מתייחס לאדם צדיק המוביל את אחיו החלשים בדרך מלאה ברוע, ולנקמת האל ברשעים המנסים לפגוע בהם. ג'ולס משתמש תחילה במשפט זה בתור המקדמה חסרת משמעות, אך בסוף הסרט, לאחר המהפך שהוא עובר, הוא משתמש בכוחו ובמשפט הזה כדי להציל את בית הקפה, הכסף והשודדים עצמם. בסוף הסרט, ג'ולס, שהתחיל ללכת בדרך "טובה", ממשיך לחיות, בעוד וינסנט, שהמשיך לעבוד בארגון הפשע מת. חלק מהמסרים שמועברים בסרט הם שלכל מעשה ודרך חיים שאנשים בוחרים בהם, יש תוצאות, ותמיד אפשר לשנות את דרכיך. אין דבר כזה אנשים רעים וטובים, אלא הכל חור לבחירותיו של האדם.
ספרות זולה סרט - 1994 סקירה

פרסים

🥇 ארה"ב 1995 – זכייה באוסקר – התסריט הטוב ביותר – קוונטין טרנטינו ורוג'ר אווארי
🥇 ארה"ב 1995 – זכייה באוסקר – השחקן הטוב ביותר – ג'ון טרבולטה
🥇 ארה"ב 1995 – זכייה באוסקר – הבימוי הטוב ביותר – קוונטין טרנטינו

צפו עכשיו

הקאסט הראשי

♦️ ג'ון טרבולטה
♦️ סמואל ל. ג'קסון
♦️ אומה תורמן
♦️ ברוס ויליס
♦️ הרווי קייטל

סרטוני ביקורות מהרשת:

רוצים עוד סרטים מומלצים? יש כאן רשימה של יותר מ-1,000 סרטים טובים, וגם חדשים שאתם חייבים לראות!

מצאתם מידע שגוי? אנא עדכנו אותנו במייל [email protected] אנא עדכנו אותנו. אנו משתדלים מאוד שהכל יהיה 100% מדויק אך לעתים קורה שיש בעיות טכניות שגורמות להצגת מידע שגוי. תודה!

ספרו לנו בתגובות מה דעתכם על הסרט ספרות זולה

שתפו חברים!

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp

ביקורות גולשים / תגובות

מערכת Kicky
מערכת Kicky

כאן תמצאו ה-כ-ל: בין אם אתם מחפשים לקרוא על סקירות למוצרים, המלצות לסרטים חדשים בקולנוע, סדרות מומלצות בנטפליקס, חידות לילדים ומבוגרים, משפטים יפים, מדריכים במגוון תחומים ועוד.

בעטו את השעמום!
אולי זה יעניין אתכם גם: