רשימת שינדלר

רשימת שינדלר - Schindler's List -כרזה
תוכן עניינים

Schindler's List - 1993

195 דקות
צפו בטריילר לסרט רשימת שינדלר
• ז'אנר: דרמה, היסטוריה, ביוגרפיה
• בימוי: סטיבן שפילברג
• מפיק: סטיבן שפילברג, ברנקו לוסטיג
• תסריט: סטיבן זאיליאן, תומס קנילי
• שפת הסרט: אנגלית
רשימת שינדלר (סרט, 1993) - סקירה

תקציר

רשימת החיים

רשימת שינדלר הוא אחד הסרטים הכי מפורסמים של סטיבן שפילברג, אולי הבמאי המפורסם בעולם. הסרט עוסק באוסקר שינדלר, אחד מחסידי אומות העולם המפורסמים שהציל אלפי יהודים בתקופת השואה. הסרט, שנכתב בעקבות ספר בעל שם דומה היה אחד מסרטי השואה הראשונים שהנגישו את הנושא אל הציבור הרחב, והוא בעצם ממש התחיל ז'אנר של סרטים המעניקים נופח דרמתי לנושא הזה וגורמים לצופה להזדהות איתם ועם הדמויות. שפילברג עצמו יהודי, הוא גדל באמריקה כבן למשפחה יהודית ובילדותו התבייש ביהדותו, אך לאחר שהתבגר, הבין שהזניח צד זה ומתאר אותו כחלק בלתי נפרד מהזהות שלו. הסרט משמש גם כמעין התמודדות של שפילברג עם יהדותו, תחושה ששותפים לה אמריקאים רבים.

למה להעסיק פולנים אם אני יכול להעסיק יהודים בפחות כסף?

שפילברג הוא אמן בלייצר דרמה ובנושא כמו השואה, זה גם לא היה קשה, אך עדיין, יכולתו לספר סיפורים היא נפלאה. רשימת שינדלר הולך להישאר אחד מאבני הזיכרון לשואה והוא לא ישכח גם עוד זמן רב. הסרט לא פשוט בכלל, הוא עוסק באנשים שחיים במציאות הכי גרועה שיש כשכל מה שנשאר להם כדי להישאר אנושיים זה לפעול לפי המצפון המוסרי שלהם. הוא מייצג באופן מכאיב את היחס אל יהודים כאל קבוצה נחותה, לא שווה, שמאוד קל לפגוע בה והיא חסרת הגנה. הסיפור של שינדלר מציג באופן מאוד יפה את המצב של הלא יהודים שחיו במשטר הנאצי. אוסקר שינדלר היה איש עסקים בהתחלה לכל דבר ועניין. הוא הצטרף למפלגה הנאצית כדי לזכות בקשרים וניצל את מלחמת העולם השנייה ומצב היהודים כדי לקדם את עסקיו. הוא משתלט על מפעל בקרקוב שהיה בבעלות יהודית לפני פלישת הנאצים ויוצר קשרים עם בכירים נאציים כדי להרוויח, תוך כדי ניצול עובדים יהודים שכלל לא מקבלים שכר, אלא בעצם מבטיחים את הישרדותם. אחד מראשי היודנראט וספק העובדים היהודים לשינדלר, יצחק שטרן, מתחיל לספק ליהודים רבים עבודה במפעל כדי להציל אותם משילוחים, דבר ששינדלר מודע אליו אך מעלים עין מזה. שינדלר לא מרוצה מהמצב, אך לא אומר כלום.

רשימת החיים

מאוחר יותר, גטו קרקוב מחוסל והיהודים שבו נשלחים לאושוויץ. כאן יחסו של שינדלר משתנה. אחת הסצנות הקולנועיות המפורסמות שקשורות לשואה, בה רואים ילדה קטנה בשמלה אדומה מסתובבת ברחובות הגטו, כשמסביבה יריות, פיצוצים, גופות, הריגות ומוות, משנה את כל התפיסה של שינדלר והוא נעשה פעיל בהצלת היהודים. הוא מתיידד עם אמון גת, קצין סאדיסט שבא לפקח על בניית מחנה פלאשוב, מחנה ריכוז ליד קרקוב, ומשיג אישורים להקים מפעל ולהעסיק בו יהודים. במפעל היהודים מוגנים והגרמנים לא נכנסים אליו. שינדלר פועל להעסיק יהודים רבים, גם כאלו שבכלל לא כשירים לעבודה, רק למען הצלתם. לקראת סוף המלחמה המחנה נסגר והיהודים מיועדים לשילוח למחנות השמדה. שינדלר מצליח לשכנע את הנאצים להמשיך לקיים את מפעלו בתחומי גרמניה ולשם כך הוא צריך גם את עובדיו היהודים. הוא ושטרן מכינים רשימה של כ-1,200 יהודים, רשימה שבעצם מצילה את חייהם.

כתם אדום

כל הסרט מצולם בשחור לבן, למעט הסצנה עם הילדה בשמלה האדומה וסצנת הסיום, בה הניצולים האמיתיים עולים לקברו של שינדלר. סטיבן שפילברג מתייחס לשואה ולחוסר הפעולה של בעלות הברית כנגדה ככתם אדום על האנושות. הצבע העז, אל מול האפרוריות, שמסמן את דם היהודים שהפך להפקר, מזעזע לגמרי את שינדלר, ואת הצופים. למרות הביקורות הרבות עליו, הסרט עושה משימה חשובה. הוא ממשיך לקיים את זיכרון השואה וגורם לצופים לטעום, ולו מעט, מהזוועות שהתרחשו בה. הכתם האדום קרה, ושפילברג דואג שלא נשכח אותו.

פרסים

🥇 ארה"ב 1994: זכייה באוסקר – הצילום הטוב ביותר – סטיבן שפילברג, ג'רלד ר. מולן, ברנקו לוסטיג
🥇 ארה"ב 1994: זכייה באוסקר – הבימוי הטוב ביותר – סטיבן שפילברג
🥇 ארה"ב 1994: זכייה באוסקר – הצילום הטוב ביותר – יאנוש קמינסקי

צפו עכשיו

הקאסט הראשי

♦️ ליאם ניסן
♦️ בן קינגסלי
♦️ רייף פיינס
♦️ יהונתן סגל
♦️ אמבת' דייוויץ

סרטוני ביקורות מהרשת:

רוצים עוד סרטים מומלצים? יש כאן רשימה של יותר מ-1,000 סרטים טובים, וגם חדשים שאתם חייבים לראות!

ספרו לנו בתגובות מה דעתכם על הסרט רשימת שינדלר

שתפו חברים!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
אור ממן
אור ממן

עורך ראשי באתר Kicky, משנת 2015 חי את עולם השיווק הדיגיטלי. עוסק בניהול קמפיינים ברשת, קופירייטינג ובלוגינג:)

בעטו את השעמום!
קראו את הכתבות הבאות:

ביקורות גולשים / תגובות

תוכן עניינים