"שאטר איילנד" - 5 עובדות מפתיעות על הסרט וגם סקירה!

תוכן עניינים

Shutter Island - 2010

2 שעות 18 דקות | מותחן פסיכולוגי, מסתורי | 25 בפברואר, 2010

 Shutter Island
(2010) on IMDb

צפו בטריילר לסרט שאטר איילנד:

תקציר: מותחן מצמרר בכיכובו של לאונרדו דה קפריו. המרשלים טדי דניאלס (דקפריו) ושותפו מגיעים במעבורת לאי המבודד במטרה לחקור את העילמותה של רחל סולנדו, מטופלת שהוכנסה לבית החולים למשוגעים שנמצא באי לאחר שרצחה את 3 ילדיה. כאשר טדי חוקר את ד"ר קאולי, מנהל ביה"ח, הוא מתחיל לחשוש שאף אחד לא מספר לו את האמת. העניינים מסתבכים אפילו עוד יותר כשמתגלה שלטדי יש סוד משל עצמו. 

ז'אנר: מותחן פסיכולוגי, מסתורי

מככבים: לאונרדו דיקפריו, בן קינגסלי, מארק רופאלו, מישל ויליאמס

בימוי: מרטין סקורסזה

תסריט: לאטה קלגורידיס, סטיבן נייט 

שפת הסרט: אנגלית

מבוסס על‏: ‏יצירה ספרותית

הכנסות: $294,804,195 

עובדות

  1.  מארק רופאלו זכה בתפקיד צ'אק אולה לאחר ששלח למרטין סקורסזה מכתב מעריץ בו נכתב כמה הוא רוצה לעבוד איתו.
  2. השם של הסרט היה אמור להיות "אשקלף", כשמו של המקלט המטורף
  3. שימו לב לזה- הסרט צולם בארבעה חודשים בלבד במהלך 2008
  4. הלחישה בקומפלקס סי "עצור אותי לפני שאני אהרוג יותר" היא ככל הנראה רפרנס לוויליאם היירנס, רוצח סדרתי בשיקגו בשנות הארבעים.
  5. בסופ"ש הפתיחה לסרט שאטר איילנד, הבמאי המפורסמם מרתין סקורסזה שבר שיא בקריירה שלו עם כ-40.2 מיליון דולר. לבסוף הסרט גורף יותר מ-290 מיליון דולר ונחשב לאחד מהסרטים הטובים והמומלצים לחובבי הז'אנר מותחן פסיכולוגי.

סקירה

אי הטירוף

אחד הטוויסטים הגדולים בקולנוע, משחק מצוין של השחקנים, מותח, צילום מעולה, סימבוליות, רמזים מטרימים ועוד..

שאטר איילנד הוא חתיכת יצירה קולנועית משובחת של מרטין סקורסזה. מותחן, אימה, בלשים ופסיכולוגיה הם רק כמה מהתארים בהם ניתן לסווג אותו.

עלילת הסרט (מבוססת על ספר בעל אותו שם) מתרחשת כששני מרשלים מגיעים אל מוסד פסיכיאטרי בשם "אשקליף" הנמצא בתוך בית כלא על אי שנקרא שאטר (Shutter Island), על מנת לחקור היעלמות רוצחת מתאה.

המקום נחשב למסוכן מאוד, הן בגלל תנאי הבידוד החמורים והן בגלל האנשים הפגועים נפשית ששוהים בו.

המרשלים חוקרים את האי, המטופלים והמטפלים ולבסוף נגלית לנו האמת על המקום הזה בטוויסט עלילתי מפתיע מאוד.

הסרט נחשב כאחד מסרטי המתח הטובים ביותר ואחת מפסגות היצירה של מרטין סקורסזה וכמו כן, כאמור, כולל משחק יוצא מהכלל מצד השחקנים המשתתפים בו, בראשם ליאונרדו דיקפריו.

עלילה, מוטיבים וטוויסטים

הדמות הראשית בסרט היא טדי דניאלס. טדי הגיע לחקור את היעלמות האסירה רייצ'ל סולנדו, יחד עם שותפו צ'אק. כבר מההתחלה הם מבחינים בהתנהגויות מוזרות וחשודות על האי. לאחר חקירה של המקום והשוהים בו, טדי מגיע למספר מסקנות ותיאוריות על המקום ויוצא לחפש את המטפל שהיה אחראי על רייצ'ל, שמשום מה לא נמצא במקום. חיפושיו מביאים אותו אל המגדלור, שם מתרחשת התגלית הגדולה של הסרט.

מעבר לעלילה המעניינת, הסרט רווי ברמזים רבים מאוד, סמלים ומוטיבים, שמעריציו דנים בהם עד היום. העבודה על הפרטים הקטנים כאן היא פשוט יוצאת מהכלל, במהלך צפייה בו, אסור לצופה לקחת שום דבר כמובן מאליו. דברים שוליים שנראים כסתם מוזרים ולא קשורים, יכולים ללמד הרבה על מה שעתיד לבוא, כמו גם משפטים והתנהגויות מוזרות של דמויות.

כמו כן, מוטיבים כמו האש והמים, הצללות, זיכרונות וחלומות תורמים הרבה מאוד לעלילה.

נוסף על כך, הצילום של הסרט פשוט פנומנלי! יחד עם הצגת הסרט, לצילום יש תפקיד לא פחות חשוב בהצגת הדמות הראשית והתהליך שהיא חווה. זוויות הצילום כאן בעלות תרומה משמעותית לעלילה וכדאי לנסות לעקוב אחריהן ולראות מה הן מעבירות.

מרטין סקורסזה מנצל את האפשרויות הקולנועיות הרבות, ואת היצירות הפנטסטית שלו, ובונה סרט מצוין ומותח, עם מסר מהדהד שנשאר עם הצופה לאחר הסיום.

האמת כואבת

במקום שבו כל דבר הוא לא בהכרח מה שהוא נראה, בלי דרך לצאת ממנו ועם שיגעון בכל פינה, דווקא בו המציאות יכולה להיות נוכחת באופן חזק יותר מתמיד.

לפעמים דברים הם ממש מתחת לאף שלנו, ואנחנו פשוט מדחיקים אותם, מסרבים לקבל את קיומם, פעמים רבות בגלל שהכרה במציאות זו כרוכה בסבל גדול מדי.

ובסופו של דבר זאת אולי הנקודה העיקרית שהסרט מנסה לדבר עליה והפסיכולוגיה בה הוא נוגע. אם המציאות שלנו כואבת מדי, ברמה שאנחנו לא מסוגלים לקבלה, האם כדאי פשוט להדחיק אותה, האם זה אפשרי בכלל? מה יכולות להיות ההשפעות של הטכנולוגיות של ימינו על מידת ההתמודדות של אנשים עם הבעיות הנפשיות שלהם? והאם זה פתרון נכון, שהמטפל יכול להחליט עליו גם בלי לשאול את המטופל?

הצופה עובר/ת את התהליך הזה יחד עם הגיבור והסוף הפתוח של הסרט משאיר את כל השאלות האלו אצל הצופה וגורם לו/לה לתהות בדילמה הזאת. אמנם רובנו לא חוו חיים טראגיים כמו הגיבור של הסרט, אך בכולנו יש צדדים/רצונות/תשוקות שאנו מסתירים, לפעמים אף מעצמנו, וחיים כאילו הם לא קיימים.

תמונות מהסרט

צפה עכשיו

הקאסט הראשי

ציטוטים מהסרט

טדי דניאלס - שאטר איילנד
קרא עוד
מה יהיה יותר גרוע - לחיות כמפלצת? או למות כאדם טוב?
טדי דניאלס - שאטר איילנד
קרא עוד
אני מצטער, מותק. אני אוהב את הדבר הזה כי נתת לי אותו. אבל האמת היא ... זו חתיכת עניבה מכוערת!
טדי דניאלס - שאטר איילנד
קרא עוד
למה את כל כך רטובה מותק?
טדי דניאלס - שאטר איילנד
קרא עוד
אתה מתנהג כאילו אי שפיות תופסת במקרה הזה.
ד"ר צ'אק אולה
קרא עוד
מה אם בזמן שאתה היית מביט לתוכן, הם היו מביטים לתוכך?
ד"ר צ'אק אולה
קרא עוד
זה אי, בוס. הם תמיד ימצאו אותנו.
ד"ר קאולי
קרא עוד
אין לך שותף, מרשל. הגעת לכאן לבד.
הקודם
הבא

שתפו חברים!

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Picture of מערכת Kicky
מערכת Kicky

כאן תמצאו ה-כ-ל: בין אם אתם מחפשים לקרוא על סקירות למוצרים, המלצות לסרטים חדשים בקולנוע, סדרות מומלצות בנטפליקס, חידות לילדים ומבוגרים, משפטים יפים, מדריכים במגוון תחומים ועוד.

ביקורות גולשים / תגובות

בעטו את השעמום!
אולי זה יעניין אתכם גם: