"חומות של תקווה"

תוכן עניינים

The Shawshank Redemption - 1994

2 שעות 22 דקות | דרמה | 14 באוקטובר, 1994 

 Homot Shel Tikva
(1994) on IMDb

צפו בטריילר לסרט חומות של תקווה:

תקציר חומות של תקווה: דרמת כלא המתרחשת ב-1940 עם בימוי רגיש והופעה משובחת של מורגן פרימן וטים רובינס.

הבנקאי אנדי דופריין בן ה-30 נכלא בכלא שושנק שם החל לרצות שני מאסרי עולם לאחר שהורשע ברצח אשתו ומאהבה. העלילה מתארת מעשי אלימות ואונס קשים, השנים הראשונות בכלא מתגלות כסיוט. בהמשך השנים אנדי משמש כיועץ מס של הסוהרים וזוכה להגנה, כבוד ואף כמורה בספריה שהחלה לשמש כמרכז השכלה עבור האסירים.

ז'אנר: דרמה, מוסיקלי, אימה

מככבים: מורגן פרימן, טים רובינס, בוב גנטון

בימוי: פרנק דרבונט

תסריט: סטיבן קינג, פרנק דרבונט

שפת הסרט: אנגלית

הכנסות: 28,341,469$

סקירה

פחד יכול לאסור אותך. תקווה יכולה לשחרר אותך

מה אתם הייתם עושים, אם יום אחד הייתם נכנסים לכלא על לא עוול בכפכם? אל מתקן מלא באלימות, שחיתות וחוסר אונים?

זה בדיוק השאלה שהסרט מציב לפנינו כבר על ההתחלה.

עם זה בדיוק התמודד אנדי דופריין, שנכנס אל כלא שושאנק (Shawshank) לאחר שקיבל 2 מאסרי עולם כשהואשם בטעות על רצח כפול של אשתו ומאהבה.

הסרט עוקב אחרי השנים של אנדי בכלא וההתמודדות שלו עם האסירים והסוהרים האלימים, ועם חוסר הצדק והשחיתות בכלא.

 

כמו כן, עם האנשים הטובים והחברים שהוא רוכש עם הזמן.

בחוץ הייתי אדם ישר, בכלא הפכתי לנוכל

אנדי, שהיה אדם הגון בחייו, נכנס לסביבה מאוד עוינת. הוא עד ביום הראשון ליחס של הסוהרים אל האסירים ואף לאלימות ומכות קשות שחוטף אחד האסירים מסוהר בכיר לאחר שבכה. מאוחר יותר, הוא חווה אלימות כלפי עצמו ומגיע אל מעמד נמוך מאוד בכלא.

מכיוון שעבד באזרחות בתור בנקאי, אנדי מבין מאוד בניהול כספים וחוקים מדיניים, ומצליח לקבל מעמד בכיר יותר אצל הסוהרים ולבסוף, מנהל הכלא משתמש בו לצרכיו האישיים המושחתים.

 

אנדי מנסה ליצור סביבה חיובית יותר בכלא ולהכניס קצת תקווה באסירים, הוא משתמש בין היתר בכישוריו המדיניים כדי להרחיב את הספרייה של הכלא ולהשקיע בחינוך האסירים.

ברוקס היה כאן

למרות החיים הקשים בכלא, והשגרה השוחקת ולפעמים בלתי נסבלת, ניתן להתרגל לזה. אך לאחר מאסר ממושך ונטילת החופש, קשה עד בלתי אפשרי לחזור לשגרה בתור אדם מתפקד ועצמאי. הסיפור של מר ברוקס אולי מספר את זה בצורה היפה ביותר.

 

בשל גילו המופלג ושנותיו בכלא, קיבל מעמד מיוחד הן בקרב האסירים, והן בקרב הסוהרים. כשהשתחרר, העולם התקדם והפך להיות מהיר מדי בשביל איש זקן כמוהו והוא לא יכל פשוט להתחיל לחיות בצורה "רגילה" שוב, ללא פחד מתמיד מחזרה לחיים ללא חופש. כמו כן, קשה מאוד להתרגל לחיים החדשים, בסביבה שהמעמד שלך בה נמוך ופשוט קשה לך לתפקד בתור אדם "רגיל" ועצמאי.

 

הכלא בהחלט לא מכין אותך לחזרה לחברה, למרות שזה התפקיד שלו וזה מה שועידת השחרורים מנסה לברר כל פעם, והחברה מצדה גם לא הכי יודעת איך להתמודד עם אסירים משוחררים.

תקווה

אנדי הוא דמות שמביאה השראה רבה לגבי מהות האושר בחיים. הוא מביא תקווה לאסירים מיואשים שכבר איבדו אותה מזמן ומצליח לשמש דמות מובילה גם לאנשים קשוחים ועיקשים כמו רד, חברו הטוב ביותר בכלא. הוא נותן חינוך בסיסי לאסירים החפצים בכך ופועל לקידום התרבות והפנאי בכלא, מנסה להזכיר לכולם שהם יכולים להשתנות ולקבל חיים טובים יותר. כל זה, בזמן שהוא מנסה לשפר את היחס של הסוהרים אל האסירים ואף משמש להם בתור יועץ מס והשקעות.

השגרה בכלא היא מאוד קשוחה ושוברת, ולאסירים אסור להראות סימני חולשה כדי שלא יהיו מטרות להצקות ואלימות. הם לא מקבלים שום עזרה והכוונה לחזרה לדרך המוטב וצריכים לעמוד שוב ושוב מול ועדה הבוחנת עד כמה הם ראויים לחזור חזרה אל החברה.

המציאות הזו יוצרת אווירת ייאוש והשפלה קשה כשרוב האסירים איבדו תקווה לעתיד כלשהו טוב יותר מהעכשיו. הם, כמובן, רוצים מאוד להשתחרר ומחכים שהיום הזה יגיע, אך בו בזמן מפחדים ממנו.

אך אם אתה חי בפחד, אתה לא יכול להיות חופשי, אפילו מחוץ לקירות הכלא. אך כשיש לך תקווה, אתה יכול לחיות ולהרגיש את החופש גם בעת המצבים הכי קשים.

5 עובדות שלא ידעתם על הסרט חומות של תקווה + פרסים

  1. הסרט חומות של תקווה זכה ל-7 מועמדויות אוסקר והוא אחד הסרטים המומלצים והטובים שחובה לראות!
  2. 370,000 הדולרים שגנב אנדי מהסוהר בשנת 1966 אולי לא נראים סכום עצום, אך אם מתאימים ומקבילים אותם לאינפלציה להיום, אנדי גנב 2,703,466.67 דולר.
  3. 18 מיליון דולר ברוטו זהו הסכום ההתחלתי שהסרט גרף בהתחלה. הסכום הזה אפילו לא כיסה את עלות הפקתו. בעקבות מועמדויותיו לאוסקר- הסרט גרף עוד 10 מיליון דולר ועדיין נחשב לסרט שובר קופות.
  4. אף על פי שהסרט נחשב כאחד הסרטים הטובים בכל הזמנים, הוא לא זכה אפילו לאוסקר אחד.
  5. בשנת 2007- המכון האמריקני לקולנוע דירג את הסרט במקום 72, כסרט הטוב ביותר בכל הזמנים. כיום, על פי IMDB הסרט מדורג במקום ה-2, כסרט הטוב ביותר בכל הזמנים.

תמונות מהסרט

צפה עכשיו

הקאסט הראשי

ציטוטים מהסרט חומות של תקווה

אנדי דופריין
קרא עוד
זה מצחיק. מבחוץ הייתי אדם ישר. ישר כחץ. הייתי צריך לבוא לכלא כדי להפוך לנוכל. (חומות של תקווה, 1994).
אליס בוי "רד" רדינג
קרא עוד
היו עסוקים בלחיות, או שתהיו עסוקים בלמות .
אליס בוי "רד" רדינג
קרא עוד
תקווה היא דבר מסוכן חבר, היא יכולה להרוג בן אדם...
אליס בוי "רד" רדינג
קרא עוד
הייתי רוצה לחשוב שהדבר האחרון שעבר בראשו, מלבד הכדור הזה, היה התהייה איך לעזאזל אנדי דופריין הצליח להוציא ממנו את המיטב.
הסוהר סמואל נורטון
קרא עוד
[במכתב ל"רד"] זכור "רד", תקווה היא דבר טוב, אולי הדבר הטוב ביותר, ושום דבר טוב לא מת לעולם.
סרן ביירון הדלי
קרא עוד
לא אספור עד שלוש, אפילו לא עד אחד. אתה תסתום את הפה או שאשיר לך שיר ערש!
הקודם
הבא

שתפו חברים!

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Picture of מערכת Kicky
מערכת Kicky

כאן תמצאו ה-כ-ל: בין אם אתם מחפשים לקרוא על סקירות למוצרים, המלצות לסרטים חדשים בקולנוע, סדרות מומלצות בנטפליקס, חידות לילדים ומבוגרים, משפטים יפים, מדריכים במגוון תחומים ועוד.

ביקורות גולשים / תגובות

בעטו את השעמום!
אולי זה יעניין אתכם גם: