"הסנדק" - 5 עובדות מפתיעות על הסרט וגם סקירה!

תוכן עניינים

The Godfather - 1972

2 שעות 55 דקות | פשע, דרמה | 24 במרץ, 1972

 Hasandak
(1972) on IMDb

צפו בטריילר לסרט הסנדק:

תקציר: הסרט מתרחש בסוף שנת 1940. הסנדק "דון" ויטו קורליאונה הוא ראש משפחת פשע איטלקית-אמריקנית. "קורליאונה" בניו יורק היא אחת מ-5 המשפחות השולטות במאפיה הסיציליאנית באותה העת. 

הסרט חושף כיצד מגלגל הארגון כסף רב על ידי ניהול עסקי הימורים, אלכוהול וסמים אשר גוררים בין היתר מקרי סחיטה וניצול של פוליטיקאים בכירים ואנשי משטרה חשובים. 

לאחר ניסיון התנקשות בויטו קורליאונה, בנו הצעיר מייקל שהיה לוחם בחיל הנתחים ומאז ומתמיד נמנע להיות חלק מעולם הפשע המשפחתי, החל במסע נקמת דם אחר הרוצחים. 

הסנדק נחשב לאחד הסרטים הכי טובים והכי מומלצים שיצאו בכל הזמנים והפך לקלאסיקה כשמדברים על סרטי דרמת פשע.

ז'אנר: דרמה, פשע

מככבים: אל פצ'ינו, מרלון ברנדו, ג'יימס קאן

בימוי: פרנסיס פורד קופולה

תסריט: מריו פוזו, פרנסיס פורד קופולה 

שפת הסרט: אנגלית, איטלקית

מבוסס על‏: ‏ספר מאת מריו פוזו

הכנסות: 245–286 מיליון דולר

פרסים: 3 פרסי אוסקר, 5 פרסי גלובוס הזהב

עובדות

  1. , אחרי שהצילומים החלו, המנהלים לא אהבו את הכיון דרמה שפרנסיס פורד קופולה (הבמאי והתסריטאי) צילם והוא כמעט פוטר במהלך הפקת הסרט "הסנדק".
  2. פרנסיס הבמאי קיים אימוני חזרות עם צוות  השחקנים הראשי בארוחות ערב, השחקנים לא יכלו לצאת מהדמות וכשעלו על הסט כבר היו חיים את הדמויות.
  3.  פראמאונט, חברת ההפצה, לא רצתה ללהק את מרלון ברנדו. האולפן דחף את הבמאי ללהק את לורנס אוליבייה כויטו (הסנדק) במקום מרלו. לבסוף, הסכימו לתת לברנדו מרלו צ'אנס והוא נאלץ לעשות מבחן מסך ולבצע את הסרט בחינם. לאחר מבחן המסך של מרלו שהיה מצוין- הסכימו להשמיט את ההתניות החמורות.
  4. המתחם של הקורליונה היה מקום אמיתי בסטטן איילנד. בית המגורים העומד למכירה בשנת 2014 תמורת כ-3 מיליון דולר.
  5.  החתול של הסנדק היה מקרי. בדרכו לסט הצילומים, פרנסיס הבמאי, היה רואה לעתים קרובות חתול. באחד מימי הצילומים פרנסיס לקח את החתול ואמר לברנדו ללאתר איתו. החתול אהב את ברנדו וישב בחיקו במשך כל היום!

סקירה

היו הייתה משפחת גאנגסטרים

הסנדק הוא דרמת – פשע – גנגסטרים, העוסקת בפעילות ובחיים של משפחת גאנגסטרים איטלקית בניו יורק בפרט ועולם המאפיה בעיר בכלל.

הסרט, בבימויו של פרנסיס פורד קופולה המצוין, נחשב לאחד הטובים והמוצלחים בכל הזמנים וגרף ביקורות טובות (וגורף עד היום). הוא נחשב ליצירת מופת קולנועית והסצנות בו מוסברות ומנותחות עד היום בלימודי הקולנוע. ישנם אף עדויות שהסרט השפיע על עולם הגנגסטרים האמיתי!

העלילה

עלילת הסרט סובבת סביב משפחת קורליאונה, משפחת פשע ממוצא איטלקי. אב המשפחה, ויטו קורליאונה, הגיע מהעיר קורליאונה שבסיציליה, איטליה, ומכאן שם המשפחה. היא אחת מ-5 המשפחות השולטות במאפיה הסיציליאנית בניו יורק וכתוצאה מכך, בעלת השפעה עצומה על עסקי הפשיעה בעיר ועם קשרים במשטרה והממשל.

לויטו ישנם 5 בנים: 3 בנים (אחד מהם מאומץ) שעוזרים בניהול עסקי המאפיה של המשפחה, בת שפחות מעורבת והבן הצעיר – מייקל, שמנסה להיות כמה שפחות מעורב בעולם הפשע. למרות זאת, ויטו רואה במייקל יורש פוטנציאלי שיכול לרשת את מקומו בארגון הפשע שהקים.

מייקל גדל בצל כבד שמטילה עליו משפחתו. הוא מנסה לקיים חיים רגילים ולהשתלב בחברה האמריקאית. בניגוד לבקשת אביו, הוא מתגייס לצבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייה ואף נהיה קצין. הוא חי עם בת זוגו, שמנסה להתנער מהמשפחה שלו. שניהם מנסים לחיות חיים רגילים לגמרי.

דמותו של מייקל מוצגת בניגוד גמור לויטו ואחיו הבכור והאלים סאני, שנמצא בעמדה בכירה בארגון הפשע המשפחתי.

במהלך הסרט, מייקל נאלץ להתמודד עם המציאות שלו, גורלו נקשר עם גורל המשפחה ועליו להחליט כיצד לפעול, אם לקחת חלק בעולם הפשע או לא. מייקל חווה על בשרו את אכזריות העולם וחוסר ההוגנות, והמציאות העגומה טופחת על פניו, דורשת ממנו להוציא צדדים שהדחיק כל חייו והחליט החלטות בעלות משמעות רבה.

טוב, רע ואיטלקים

כאמור, הסרט נחשב לאחד מפסגות היצירה הקולנועית. בין אם מדובר בסצנות המפורסמות, המשחק, הצילום, העלילה, האקשן, הפסקול המפורסם וההצצה המרתקת לעולם הפשע.

הסצנות בסרט עשויות בצורה כל כך טובה שהן נלמדות בבתי הספר לקולנוע עד ימינו, סצנת ההטבלה המפורסמת, סצנות הפתיחה והסיום, החתונה ועוד… פשוט מופת קולנועי שחושב היטב על ידי פרנסיס פורד קופולה.

הסרט דן בשאלות של טוב מול רע ועל ההשלכות של הבחירות שלנו על חיינו וחיי הסובבים אותנו. הצופה יכול להזדהות מאוד עם מייקל ועם המצב שאליו החיים הובילו אותו. הוא מראה שאי אפשר לברוח מהמציאות וצריך להתייצב מולה, אך מזהיר שלמעשים שלנו יש השלכות.

למרות שהדמויות בסרט עוסקות בפשע, פשע שכולל רציחות רבות, שקרים, סחיטות, ניצול, כוחניות וכו', הצופה מצליח/ה להזדהות איתן ואף לגלות אמפתיה כלפיהן.

זה אחד החלקים המוצלחים ביותר בסרט, שהשפיע רבות על סרטי וסדרות פשע אחרות שבאו בעקבותיו.

הסרט גם מציג את התרבות האיטלקית באמריקה ובפרט בניו יורק, את הסיפור של המהגרים האיטלקים וההתמודדות שלהם עם העיר הגדולה והקפיטליסטית, תוך כדי שמירה על המסורת שלהם, הכבוד והערכים איתם באו, שמבדילים אותם מהתרבות האמריקאית ניו – יורקית.

המוזיקה, המוטיבים והדיאלוגים של הדמויות מייצרים אווירה איטלקית – ניו יורקית ומעבירים תחושות בצורה יוצאת מן הכלל!

 

בנקודת השיא של הסרט, מייקל, שניסה לברוח ככל האפשר מהתמודדות עם המציאות של המשפחה לה הוא נולד, מתמודד לבסוף מולה ומחליט כיצד להתמודד איתה. מולו ניצבים, מצד אחד, הערכים והתרבות האיטלקיים, עליהם משפחתו מנסה לשמור ככל הניתן, ומצד שני, הרצון להשתלב בחברה האמריקנית הנורמטיבית והחיים השקטים.

תמונות מהסרט

צפה עכשיו

הקאסט הראשי

ציטוטים מהסרט

דון ויטו קורליאונה - הסנדק
קרא עוד
"אני אציע לו הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה."
דון ויטו קורליאונה - הסנדק
קרא עוד
נקמה היא מנה שהכי טוב להגיש אותה קרה
דון ויטו קורליאונה - הסנדק
קרא עוד
אתה מדבר על נקמה. האם הנקמה הולכת להחזיר את הבן שלך אליך? או את הילד שלי אלי?
דון ויטו קורליאונה
קרא עוד
יש לי חולשה סנטימינטלית לילדים אז אני מפנק אותם כמו שאתה רואה. הם מדברים מתי שהם אמורים להקשיב.
מייקל קורליאונה
קרא עוד
פרדו, אתה אחי הגדול, ואני אוהב אותך. אבל לעולם אל תיקח שוב צד עם מישהו נגד המשפחה. אי פעם.
מייקל קורליאונה
קרא עוד
רק אל תגיד לי שאתה חף מפשע, זה מעליב את האינטליגנציה שלי ומכעיס אותי מאוד.
הקודם
הבא

שתפו חברים!

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
מערכת Kicky
מערכת Kicky

כאן תמצאו ה-כ-ל: בין אם אתם מחפשים לקרוא על סקירות למוצרים, המלצות לסרטים חדשים בקולנוע, סדרות מומלצות בנטפליקס, חידות לילדים ומבוגרים, משפטים יפים, מדריכים במגוון תחומים ועוד.

ביקורות גולשים / תגובות

בעטו את השעמום!
אולי זה יעניין אתכם גם: